جزوه درس تاریخ اجتماعی شیعه (۱) دانشگاه پیام نور

جزوه درس تاریخ اجتماعی شیعه (۱) دانشگاه پیام نور
نوع فایل
pdf
حجم فایل
2MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
79 بازدید
10,000 تومان 8,700 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

جزوه درس تاریخ اجتماعی شیعه (۱) دانشگاه پیام نور

قابل توجه کاربران و دانشجویان عزیز و گرامی: فایلی که هم اکنون معرف حضور شماست جامع ترین و کامل ترین فایل pdf جزوه درس تاریخ اجتماعی شیعه (۱) گروه تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی دانشکده الهیات دانشگاه پیام نور نوشته سیده سوسن فخرائی می باشد. این فایل شامل ۱۳۷ صفحه جزوه تایپ شده بسیار مفید و سودمند می باشد. و در غالب فرمت pdf تهیه شده و هم اکنون آماده دانلود است. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل و نیاز می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از فروشگاه سایت یوفایل خریداری و دانلود نمایید.

فایل جزوه درس تاریخ اجتماعی شیعه (۱) دانشگاه پیام نور

توجه: توضیح زیر خارج از متن فایل می باشد:

همپای تحولات شیعه‌پژوهی در دهه‌های اخیر، تاریخ‌پژوهی نیز تحول یافته و رویکرد‌هایی مانند تاریخ اجتماعی، قلمروهایی نو در برابر پژوهشگران گشوده است. تاریخ اجتماعی، مورخان را از حصار کهنه قهرمانان تاریخ می‌رهاند و آنها را به چشم‌دوختن به توده‌های مردم و باورها و رفتارهای آنها فرا می‌خواند تا سهم فرودستان را هم در رویدادهای تاریخی به عنوان جانشین و یا دست کم همنشین نخبگان دریابند و آن را گزارش کنند. تاریخ اجتماعی شیعیان، به مثابه یک موضوع پژوهشی، زاده این تحولات دانشی است.

تاریخ اجتماعی از موضوعات جدیدی است که اخیرا پا به عرصه مباحث تاریخی نهاده است. ویژگی و امتیاز خاص این بعد از مباحث تاریخی، توجه به تاریخ اقشار اجتماعی به جای توجه صرف به تاریخ حکام و پادشاهان است. در این نوشتار به عوامل موثر و مولفه‌های تاریخ اجتماعی شیعیان در قرن چهارم (عصر حکومت شیعیان بر جهان اسلام) پرداخته شده که بیشتر متأثر از رقابت‌ها و درگیری‌های فرقه‌ای بوده است. در این قرن همچنین محبت شیعیان به اهل‌بیت? در قالب برگزاری آیین‌های جشن غدیر و سوگواری عاشورا و مانند آن ابراز می‌شد، و این امر واکنش‌ اهل‌سنت را به اشکال گوناگون در پی داشت و گاهی موجب خسارت‌ها و تلفات جانی و مالی زیاد می‌شد. در این پژوهش علاوه بر بررسی تاریخ اجتماعی شیعه در این قرن، از نقش نهاد‌های اجتماعی همچون نقابت، مرجعیت و چگونگی آموزش و پرورش شیعیان نیز بحث به میان آمده است.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.