دانلود جزوه درس روابط خارجی ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷

دانلود جزوه درس روابط خارجی ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷
نوع فایل
pdf
حجم فایل
1MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
267 بازدید
9,800 تومان 8,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

دانلود جزوه درس روابط خارجی ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷

دانشجویان و کاربران گرامی : فایلی که اکنون معرف حضور شماست فایل جامع pdf پاورپوینت جزوه درس روابط خارجی ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۵٧ می باشد. این فایل شامل ۳۷۲ صفحه جزوه به صورت اسلاید می باشد و در قالب فرمت pdf تهیه شده است که هم اکنون آماده دانلود می باشد .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت نیاز می توانید این فایل ارزشمند را با مناسب ترین قیمت از فروشگاه سایت یوفایل خریداری و دانلود نمایید.

جزوه درس روابط خارجی ایران از سال ۱۳۲۰ تا ۵٧

هدف کلی درس: دوره دوم پهلوی یکی از مهمترین دوره های تاریخی ایران است. ایران با آغاز جنگ جهانی دوم مرود اشغال متفیقین واقع شد و سپس قدرتهای جهانی در رقابتی نفس گیر قضیه ایران را شکل دادند. شوروی بعد از جنگ بیرون نرفت و به رغم شعارهای اولیه حتی آذربایجان را تا مرز جدایی از ایران پیش برد. با مساعی دولتمردان ایرانی و کمکهای ایالات متحده آمریکا ایران از این دام خلاصی یافت اما موضوع نفت ایران را در منازعهای درازمدت تر با انگلیس سوق داد.

بخشی مهمی از تاریخ روابط خارجی ایران با موضوع نفت عجین شده است. این در زمانی بود که جنبشهای استقلاال خواهانه جهان را در نوردیده بود و محمد مصدق در ایران بر اساس سیاست موازنه منفی نفت ایران را که پیش از آن در ید انگلستان قرار داشت ملی کرد.

از این پس روابط ایران و امریکا نقش کلیدی در تاریخ تحولات اتی ایران بازی کرد و آمریکایی ها با کودتای ۲۸ مرداد چهره مثبت خود را در ایران به شدت مخدوش ساختند. در دهه های پایانی حکومت محمد رضا شاه با توسل به افزایش قیمت نفت ایران راهی سراسر متفاوت پیمود که به سیاست «مستقل ملی» معروف شده است. این سیاست تا انقلاب اسلامی برقرار بود و ایران را به مثابه یکی از قدرتهای منطقه ای مطرح ساخت.

بدون شک اشنایی با تاریخ تحولات پر رمز و راز ایران در دوره پهلوی جز با توسل به اشنایی با محیط بین المللی و روایت تلخ و شیرین اتفاقاتی که بر سر ایران در عرصه جهانی آمده اماکن پذیر نیست. این درس با هدف کمک به دانشجویان در فهم تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران در محیط بین المللی نوشته شده و روی دیگر سکه تاریخ تحولات داخلی ایران را به دانشجویان عزیز نمایان می سازد.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.