دانلود فایل مقاله درباره پیشینه مار در ایلام و جیرفت و تصویر آن در آیین زرتشتی

دانلود فایل مقاله درباره پیشینه مار در ایلام و جیرفت و تصویر آن در آیین زرتشتی
نوع فایل
pdf
حجم فایل
2MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
495 بازدید
6,000 تومان 4,500 تومان٪25 تخفیف

دانلود فایل مقاله درباره پیشینه مار در ایلام و جیرفت و تصویر آن در آیین زرتشتی

قابل توجه کاربران و دانشجویان عزیز و گرامی: فایلی که هم اکنون معرف حضور شماست جامع ترین و کامل ترین فایل pdf مقاله درباره پیشینه مار در ایلام و جیرفت و تصویر آن در آیین زرتشتی می باشد. این فایل شامل ۲۳ صفحه می باشد و در غالب فرمت pdf  تهیه شده و هم اکنون آماده دانلود است. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد .در صورت نیاز می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از فروشگاه سایت یوفایل با مناسب ترین قیمت خریداری و دانلود نمایید.

پیشینه مار در ایلام و جیرفت و تصویر آن در آیین زرتشتی

چکیده:

مار خزنده معروف، از جانورانی است که در اساطیر بسیاری از اقوام و ملل به صور گوناگون مطرح است. در ایران نیز این جانور حجم زیادی از نقوش را به خود اختصاص داده است.

چنین به نظر می رسد که این نقش، مفهوم خاصی با خود داشته، نماد واقع می شده و با مذهب و باورهای مردم نیز پیوند داشته است. همین نکته پژوهندگان را متوجه کاربرد نقش مار در آثار بازمانده از عیلام و مناطق همجوار آن مانند جیرفت و به طورکلی تفاوت های آن با آیین زردشتی می کند.

نقش مار در عیلام بیش از هر چیز پیوستگی خود را با ایزد، آب، باروری و جهان دیگر آشکار می سازد در حالی که در جیرفت شاهد نقش مارهای به هم پوسته و در هم تنیده، مارهای حلقه بسته و حتی ستیز مار با دیگر جانوران هستیم. بعد از آن همزمان با نفوذ آیین زردشتی در ایران این جانور نقشی جدید و کاملآ متفاوت از قبل پیدا می کند تا جایی که جز، مخلوقات اهریمنی معرفی می شود.

در این مقاله با توصیف و بررسی تکرار نقش این جانور در صحنه های مختلف، نوعی تقسیم بندی مجزا برای هر کدام از مناطق (عیلام و جیرفت) ارائه و معانی و مفاهیم اسطوره ای مرتبط با هر نقش توضیح داده می شود. در پایان نیز به نقش مار در آیین زردشتی نیز به اختصار اشاره می شود.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.